• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

D Smart Teknik sorular ve cevapları

Kampanya hakkında bilgi almak için hemen aşağıdaki formu doldurarak "Gönder"e basın, sizinle en kısa sürede iletişime geçelim. BİZ SİZİ ARAYALIM!

 
 
 


Teknik Sorular ve Cevapları


1. D-Smart’ı hangi uydudan izleyebiliyorum?
Türksat/4 uydusuna bakan bir adet çanak anten yeterlidir. Bunun dışında diğer uydulara bakan çanak antenleri de D-Smart ile kullanabilir ve yabancı  yayın alabilirsiniz. (örneğin Hotbird, Eutelsat, Astra, Sirius vb.)

2. D-Smart’ı izleyebilmek için tek çanak yeterli midir?

Evet, Turksat’4 A’ya bakan tek bir çanak ile D-Smart’tan faydalanabilirsiniz.

3. Bireysel çanak anten kullanımı dışında binadaki merkezi uydu sisteminden de faydalanabilir miyim?

Bulunduğunuz binada kullanılan merkezi uydu sistemi Türksat uydusuna bakıyor ve tüm apartman sakinlerinin kullanımına açık ise (Türksat çoklu uydu sistemi) faydalanabilirsiniz. Merkezi uydu sistemindeki uydulardan birtanesinin Türksat olması yeterlidir. Türksat çanak girişi dizek 1 bağlı ise d smart ayarlarda LNB ayarında disek bir yapmanız gerekmektedir

4. Binadaki herhangi bir çanak anten ile D-Smart yayınlarına erişebilir miyim?

Mevcut herhangi bir çanak anteni (en az 60 cm) Türksat uydusuna bakıyor ve dairenize kadar gerekli kablolama mevcut ise yayınlarımıza erişebilisiniz. Ayarlar menüsünden gerekli ayarlar yapılarak çanaklarda kullanılan tüm LNB?ler ile kullanılabilir.

5. Smartcard olmadan da d smart yayın alabiliyor muyum?

Smartcard olmadan uydudaki şifresiz yayınları izleyebilirsiniz. Ancak, D-Smart kanalları ve interaktif hizmetlerden faydalanabilmeniz için smartcard?ınızın aktivasyonu yapılmalıdır. Bu işlem ücretsizdir. İşleminizi gerçekleştirmek için lütfen bayinize başvurun ya da 0212 22, 17 20 numaralı telefondan çağrı merkezini arayınız.

6. D smart Smartcard çalışmıyor, ne yapmalıyım?

Smartcard’ın D-Smart’ın üzerindeki resime göre doğru takılıp takılmadığını ya da aktivasyon işleminin yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz. Sorunun devam etmesi halinde 0212 223 17 20 numaralı telefondan çağrı merkezini arayınız.

7. D smart'ın Sinyal seviyesinde azalma var, ne yapmalıyım?

Anten kablosunda herhangi bir kırılma ya da deformasyon olup olmadığı kontrol etmelisiniz. Aşırı rüzgar, kar, yağmur, vb. hava şartlarına göre, çanak anteninizin yönü değişmiş olabilir. Bu durumda çanak antenin yeri sabitlenmelidir. Ayrıca kablolamada kullanılan düşük kalite kablolama uzun vadede sinyal zayıflamasına sebep olabilir.

8. D smart 'ın Görüntü/ses alamıyorum, ne yapmalıyım?

Çanak anten bağlantısının ve D-Smart’ın televizyonunuz ile olan bağlantısının sağlanıp sağlanmadığını ve televizyonun uydu bağlantı ayarlarının yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz. Tv kumandasında  d smart’ı tv’ye bağlantı yaptığınız  Scart veya HDMİ kablosunun bağlatın noktasını tv kumandasında geçiş yapınız (kumandadaki (source ,AV.veya input )tuşuna basın) bağlantı yaptığınız girişe ok basın 

9. Kumandam ile işlem yapamıyorum, ne yapmalıyım?

1. D-Smart’ın açık olduğundan emin olunuz. 2. D-Smart’ı bekleme konumuna alınız. 3. Kumandanın pillerini çıkarıp, yeniden takınız. 4. Kumandanın pillerini yenileriyle değiştiriniz akılı kumanda kullanıyorsanız kumanda üzerindeki d smart logolu tuşa bir kez basmanız gerekir şekilde göründüğü gibi

10. D-Smart’ı bekleme (stand-by) konumuna nasıl alabilirim?

Kumandanızın üst köşesinde yer alan kırmızı tuşa basarak veya D-Smart’ın üzerindeki kapatma düğmesine basarak bekleme konumuna alabilirsiniz.

11. D smart uzaktan kumandanın üzerindeki renkli tuşlar ile neler yapabilirim?

İnteraktif hizmetlerden yararlanabilir, Elektronik Program Rehberinde renkli tuşlar ile tercih ettiğiniz başlıklarda güncel ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

12. D smart görüntü var ama ses yok yada ses çok kısık, ne yapmalıyım ?

Bu durumda birkaç şey kontrol edilmelidir. Eğer D-Smart’ın ses çıkışı televizyona Scart kablosu ile bağlanmışsa, o zaman televizyonun sesinin en az yarıya kadar açık olmasına dikkat edilmelidir. Daha sonrada D-Smart’ın sesini uygun seviyede açmış olduğunuzdan emin olunuz. Çözüm sağlanamadı ise D-Smart’a bağlı olan SCART kablosunu çıkarıp tekrar takmak gerekebilir. Eğer D-Smart ses çıkışı ses sistemi aracılığı ile elde ediliyor ise, ses sisteminin ses seviye ayarları kontrol edilmelidir.

13. D-Smart yayınının kesilmesi söz konusu olabilir mi?

Hayır. Uydudaki tüm şifresiz kanalları her zaman herhangi bir yayın kesintisi olmaksızın izleyebilirsiniz. Smartcard aktivasyonunuz gerçekleştirilmiş ise uydudaki tüm kanalları ve D-Smart’a özel kanalları izleyebileceksiniz. Aktivasyon işlemi ücretsizdir. İşleminizi gerçekleştirmek için lütfen bayinize başvurun ya da çağrı merkezini arayın.
Televizyonla cihaz arasındaki bağlantıları kontrol edin. HDMİ veya Scart kablolarının  kontrol edin,  cihaz  arka planda yazılım yükleyebilir kısa bir süre bekleyin 

15.
D-Smart üzerinden internet bağlantısı yapılabilecek mi?

Eternet bağlantısı doğrudan internet erişimi sağlamaz. Ancak kısa bir zaman içerisinde eternet bağlantısı sayesinde D-Smart’a özel çok çeşitli interaktif uygulamalar yapılabilecektir.

16. D-Smart PIN kodumu unuttum, ne yapmam gerekiyor?

Çağrı Merkezini ararsanız sizin için yeni bir PIN Kodu tanımlanacaktır.

17  Yurtdışında D-Smart yayınlarını izleyebilir miyim?

Türksat’ın batı ve S1 izdüşümündeki tüm kanallar Avrupa’da izlenebilir; ancak doğu izdüşümündeki kanallar izlenemez.

Kanal sıralamasında kumanda ile tuşlama yaptığınızda kanal ismi ve numarası ekrana gelmiyor ve siyah görüntü alıyorsanız öncelikle D-Smart uydu alıcınızı elektrik temasını kesip, birkaç saniye bekletip yeniden elektrik temasını sağlayınız.

Görüntü alamıyorsanız, çözüm için öncelikle D-Smart uydu alıcınızın arkasında takılı olan Çanak anten kablosunun bağlı olduğundan emin olunuz. 


20. D Smart görüntüde donmalar ve dalgalanmalar var ne yapmalıyım?
Görüntüde donma ve dalgalanma yaşıyorsanız, çözüm için öncelikle D-Smart uydu alıcınızına takılı olan Çanak anten kablosunun LNB İn yazan girişe takılı olduğundan emin olunuz.

Karşılaşabileceğiniz yayın problemlerini engellemek amacıyla televizyon izlemediğiniz zamanlarda D-Smart uydu alıcınızı standby konumuna getirmenizi tavsiye ederiz.
Bu işlemi iki sekilde gerçekleştirebilirsiniz:
*Kumandanızın sağ üst köşesindeki kırmızı tuşa basarak,
*D-Smart uydu alıcınızın üzerindeki “standby” yazılı olan tuşa basarak,
Her iki durumda da D-Smart uydu alıcınızın üzerindeki kırmızı ışık yanacaktır.
D-Smart uydu alıcınızı standby konumunda bırakmanız yazılım güncelleme sistem kontrolü konularında yarımcı olacaktır

D-Smart uydu alıcınızı elektrik temesını kesip, birkaç saniye bekletip yeniden elektrik temasını sağlayınız.
Uydı alıcınızın ön panelinde herhangi bir ışık yanmıyor ise farklı bir prizde deneme yapınız.
Sorunun devam etmesi durumunda; teknik servisten yardım alınız. (elektrik kaynağı ile ilgili bir problem veya cihaz kaynaklı olabileceği için)
Çözüm için size en yakın D-Smart Yetkili Teknik Servis bilginizi öğrenmek için tıklayınız
veya
Sorununuz devam ediyor ise çözüm için cep telefonunuzdan "SERVIS" yazıp boşluk bırakıp smart kart numaranızı ekleyerek 2850'ye sms göndermenizi rica ederiz. Adresinize en yakın Smart Teknik Servis bilgisi cep telefonunuza sms olarak iletilecektir. 

• KANAL LİSTENİZE YENİ KANALLAR EKLEYEBİLİR, LİSTE SIRALAMASI İÇİNDE TAŞIYABİLİR VEYA SİLEBİLİRSİNİZ. 
• BU İŞLEMİ MENÜ – AYARLAR – KANALLARI DÜZENLE – KANAL EKLE SEÇENEĞİ İLE GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ. 


ONLINE İŞLEMLER MENÜSÜNDEN;
• FATURANIZI İNCELEYEBİLİR, VARSA ÖDENMEMİŞ BORCUNUZU GÖREBİLİR, ONLİNE ÖDEME YAPABİLİR, OTOMATİK ÖDEME TALİMATI VEREBİLİR, 
• SİNYAL YENİLEYEBİLİR, 
• PİN KODUNUZU YENİLEYEBİLİR.
• ONLİNE İŞLEM ŞİFRENİZİ DEĞİŞTİREBİLİR
• “TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ” BUTONUNU TIKLAYARAK TALEP VE ŞİKAYETLERİNİZİ İLETEBİLİR, ÇÖZÜME YÖNELİK VERDİĞİMİZ YAZILI CEVAPLARI TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

• KANAL LİSTENİZE YENİ KANALLAR EKLEYEBİLİR, LİSTE SIRALAMASI İÇİNDE TAŞIYABİLİR VEYA SİLEBİLİRSİNİZ. 
• BU İŞLEMİ MENÜ – AYARLAR – KANALLARI DÜZENLE – KANAL EKLE SEÇENEĞİ İLE GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ. 

SMARTCARD'IN KAYBOLMASI DURUMUNDA 0850 266 0 266 NUMARALI MÜŞTERİ HİZMETLERİMİZİ ARAYARAK YENİ BİR SMARTCARD SATIN ALMA TALEBİNDE BULUNABİLİRSİNİZ.

D Smart Smart  Sity Arıza 
D-Smart'ın geliştirdiği Smart City projesi, sitelerin D-Smart yayınlarını tek çanak ve tek kablo üzerinden en yüksek görüntü kalitesiyle almasını sağlıyor. Smart City'de, D-Smart ve Türksat yayınlarını abonelere en yüksek görüntü kalitesiyle ve sinyal kaybına yol açmadan ulaştırmak için "QAM" teknolojisi kullanılıyor. QAM teknolojisi D-Smart yayınlarının sitelerdeki dairelere sinyal kaybına uğramadan iletilmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda D-Smart'ın lider olduğu "Üçlü Oyun" pazarında TV, ADSL internet ve ses hizmetini de tek kablodan ulaştırıyor.